© 2014 Tüm hakları saklıdır. ŞİLE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ ( DOSD )
DOSD EXTREME ROUTE II

Şile Doğa Sporları Derneği - DOSD'un düzenlediği "Extreme Routes" gezilerinin ikincisi, 4 arazi aracı ve 6 kişi ile 30-31 Mart 2013'de yapıldı.

Şile çevresinde daha önce kullanmadığımız ve hazırlık çalışmalarında ekstrem geziler için belirlediğimiz yaklaşık 100 Km'lik etabın 15-16 Km'si geçildi. Uzun zamandır kullanılmadığı belli olan orman yollarının zeminleri, suların verdiği tahribat nedeniyle tamamen bozulmuş ve yol özelliği kalmamıştı. Bu nedenle iniş, çıkış, dere, çamur ve kaya geçişi gibi aradığımız tüm zeminleri bulduk.

Bu yıl yapacağımız aynı tür geziler ile etabın tamamını geçmeyi düşünüyoruz...

Etkinliğe katılan DOSD'lar ve araçları:

1- Mustafa Kemik (Suzuki Samurai)

2- Fatih Aydoğdu (Suzuki Samurai)

3-Uğur Kalaycı - Adil Alkuş (Suzuki Jimny)

4- Mesut Özdemir - Mürsel Özdemir (Suzuki Vitara)

Fotoğraflar: Adil Alkuş
DOSD EXTREME ROUTE I

Sıcaklardan bunalan DOSD'lar ''Dere içi yürüyüşü'' başlığı altında DOSD 1. Extreme Route gezisine çıktılar.

Uzun zamandır DOSD'un off-road ekibi extreme route tadında bir gezi yapmak istiyordu ve sıcaklardan kaçmayı da fırsat bilip, büyük bir keyifle tamamlandı. ''Dere içi yürüyüşü'' başlığı altındaki etkinliğimiz 28-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti ve hemen ardından ''Tekrar ne zaman gidiyoruz?'' planları yapıldı.

Hedeflendiği gibi 10 km'lik dere boyu, uygun olan yerlerde dere içinden, uygun olmayan yerlerde de kıyısından geçilerek tamamlandı. Dere içi genellikle büyük kayalardan oluşmuştu, bu nedenle de ağırlıklı ıslak kaya geçişleri vardı. 80-90 cm derinliğe kadar dere içi, daha derin bölümlerde ise dere kıyısı kullanıldı.

Dere yatağından çıkmak ve inmek de ayrı birer macera oldu ki DOSD'lar zaten o maceraları bulmaya gitmişlerdi. Dere boyu keşfedildikten sonra, ikinci gün bilinmeyen bölgelerde, orman ve kaya geçişi ağırlıklı devam eden geziye katılan ve baştan aşağı ıslanmış DOSD'ların aldıkları keyif, dere kenarında yakılan ateş başı sohbetiyle tamamlandı.

Bir sonraki etkinlikte buluşmak üzere...
SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Şile Doğa Sporları Derneği (DOSD), "Sosyal Sorumluluk Projeleri" kapsamında üyeleri için "Arama - Kurtarma" ve "İlkyardım" konularında eğitim kampanyaları yürütmektedir.

ARAMA ve KURTARMA EĞİTİMLERİ:

Şu anda dernek üyesi olan 20 kişilik bir grup, 2009 yılında İstanbul Valiliği Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nden aldıkları eğitim sonrası, "Sertifika" ve "Gönüllü Görev Belgesi" sahibi olmuşlardır.GEA Arama Kurtarma Ekoloji Grubu Takım Liderlerinden

- Erkan Ataker ve yine GEA'da bir yılı aşkın bir süre eğitim gören,
- Mesut Özdemir
- Mustafa Kemik
- Mürsel Özdemir ise, "İleri SAR (Search And Rescue)" bilgisine sahip üyelerimizdir.

İLKYARDIM EĞİTİMLERİ:

Farklı dönemlerde "Oksijen İlkyardım Eğitim Merkezi" desteği ile yapılan eğitimlere katılan üyelerimiz ve eşleri ise:
- Adil Alkuş
- Aylin Zehra Alkuş
- Ali Kartal, Şirin Kartal
- Erkan Ataker
- Fatih Aydoğdu
- Fatih Eren, Simge Eren
- Mesut Özdemir, Seda Özdemir
- Mustafa Karahasanoğlu
- Mustafa Kemik
- Mürsel Özdemir, Yasemin Özdemir
- Selçuk Uray, Canan Uray
- Sinan Avşar
- Tuncer Saraçlı
- Uğur Kalaycı
- Ümran Gürel
- Vedat Bozan

DOSD Yönetimi, sosyal sorumluluk bilinci ve özverili çalışmalarından dolayı, katılımcı olan tüm üyelerine teşekkür eder.